wp

Güneş Paneli Temizliği


Güneş Paneli Temizliği

Güneş panellerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Toz, yaprak, kir, polen, kuş dışkısı ve diğer döküntüler güneş paneli verimliliğini olumsuz yönde etkileyebilir. Kirli güneş panelleri daha az güneş ışığı emer ve bu nedenle daha az elektrik üretir. Düzgün bir şekilde temizlenmezse, güneş panelleri sonunda %20'ye kadar daha az elektrik üretecektir. Yağmur suyunun panelleri temiz tutacağını düşünebiliriz ancak yağmur suyu tamamen saf değildir ve geride bıraktığı kirin yıkanması gerekir.

Güneş panelleri her gün kir biriktirir. Kir birikimi özellikle;
- Kışın kar yağdığında,
- Az yağış alan bölgelerde,
- Karayolları, havaalanları veya fabrikaların yakınında,
- Yapraklarını döken ağaçların yanında daha fazladır.

Güneş panellerini temizlemek oldukça kolay görünsede uygun olmayan temizlik malzemeleri artık bırakarak daha fazla kir çeker. Ayrıca camı çizen temizlik ürünleri ve ekipmanları yanlışlıkla kullanma riski vardır. 

Güneş panellerinin ne sıklıkta temizlenmesi gerektiği nereye monte edildiklerine bağlıdır, ancak genel olarak yılda en az bir kez temizlenmeleri gerekir. Yılda en az iki kez temizlik yapılmasını önerir çünkü temizlik yapılmadığı taktirde sisteminiz toplam enerji üretimi yılda %2 ila %3 düşecektir.

Güneş tarlası

Güneş tarlası

Güneş tarlası


ECZACIBAŞI HOLDİNG İSTANBUL
KOÇ HOLDİNG
ENKA HOLDİNG
ÇIRAĞAN PALACE
POLAT RENAISSANCE
CONRAD HOTEL